+48 691 894 346 vinoteka.szczecin@gmail.com

Winiarstwo Cicha

Winiarstwo Cicha

Gospodarstwo rodzinne założone w 1991 roku w Blatnicach pod sv. Antoninkiem. Winnica ułożona na ostatnich, południowych zboczach Białych Karpat sięga 12 ha. Z białych odmian są tam uprawiane: Chardonnay, Pinot Blanc, Riesling, Sauvignon, Sylvaner, Veltliner, Müller Thurgau, Muscat Morawski, z czerwonych: Pinot Noir, Saint Laurent i Zweigelt. Tomas Cicha szczyci się faktem, iż jego wino ze smakiem degustował sam prezydent Vaclaw Havel podczas uroczystości w Uherskym Brodzie. Ponadto zebrał on wiele nagród na różnych regionalnych konkursach winiarskich. Winiarnia jest członkiem Stowarzyszenia Vintners Blatnice – VINIBLAT.

Rulandské modré Rosé

Wytrawne różowe lekkie i orzeźwiające wino ze szczepu Pinot Noir o posmaku kwiatów dzikiego bzu, truskawki i kwaśnej śliwki.

Temp. podania ok. 8-10°C.

Polecane do: sałatek, sosu winegret, zapiekanek, kanapek, spaghetti z sosem pomidorowym.

Rulandské modre

Wytrawne czerwone wino ze szczepu Pinot Noir. W aromacie czerwone owoce; żurawina czereśnia, w smaku wyraźnie wyczuwalna zbilansowana kwasowość.

Temp. podania ok. 8-10°C.

Polecane do: dziczyzny, ryb, miękkich i delikatnych serów.

Chardonnay

Białe wytrawne wino ze szczepu Chardonnay. W zapachu owocowe, z wyczuwalnymi aromatami jabłka, pigwy i cytryny. W smaku lekkie, świeże i wyraziste.

Temp. podania ok. 8-10°C.

Polecane do: owoców morza, ryb, miękkich i półtwardych serów.

Blatnický Roháč

Biały wytrawny kupaż szczepów Riesling, Pinot Blanc i Sylvaner. Wyróżnia się harmonią aromatu i smaku, delikatną pikantnością i przyjemną kwasowością. Aromat jest ekstraktywny, z dominującymi nutami kwiatu lipy i trawy.

Temp. podania ok. 10-12°C.

Polecane do: tłustych potraw, delikatnych serów.

Ryzlink rýnský

Białe półwytrawne wino ze szczepu Riesling. W zapachu wyczuwalne aromaty limonki, jabłka oraz delikatne nuty naftowe. W smaku konsekwentnie owocowe z zaznaczoną kwasowością.

Temp. podania ok. 10-12°C.

Polecane do: tłustych dań mięsnych.

Sauvignon

Białe wytrawne wino ze szczepu Sauvignon. W zapachu dominują aromaty ziołowe i kwiatowe, wyczuwalne nuty agrestu i limonki. W smaku orzeźwiające, lekkie.

Temp. podania ok. 8-10°C.

Polecane do: sałatek, drobiu, ryb, sosu winegret, miękkich serów, również kozich.

Rulandské šedé

Białe wytrawne wino ze szczepu Pinot Gris. W aromacie wyczuwalna cytryna, limonka, jabłko i brzoskwinia. W smaku mineralne z nutami cytrusowymi i słonymi.

Temp. podania ok. 8-10°C.

Polecane do: lekkich potraw rybnych, owoców morza, miękkich serów krowich.